Top Ad 728x90

Yeni Taksim Meydanı Nasıl Olacak

Yeni Taksim Meydanı Nasıl Olacak,taksim meydanı projesi,yeni taksim meydanı ne zaman yapılacak çalışmalara ne zaman başlanacak,yeni taksim meydanı resimleri

İşte yeni Taksim

Taksim Meydanı'nı yayalaştırma projesinin detayları belli oldu. Belediye Meclisi'nin oybirliği ile kabul ettiği ve Anıtlar Kurulu'nun onayladığı projeye göre Tarlabaşı Bulvarı ve Talimhane, Taksim Meydanı ile birleştirilecek 

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'a ilişkin prestij projeleri arasında açıkladığı Taksim Meydanı düzenlemesi Belediye Meclisi'nde oybirliği ile onaylanırken Anıtlar Kurulu tarafından da onaylandı.
Projeye göre Tarlabaşı Bulvarı, yayalaştırılan Talimhane ve Taksim Meydanı’yla birleştirilecek. Meydandaki otobüs durakları, otobüs bekleme peronları ve yanındaki yol kaldırılacak. Mc Donald’s önündeki otobüs durakları da yer altına alınıp, alt geçitten meydana yaya çıkışları verilecek. Metro çıkışları ise İstiklal Caddesi kenarlarına çekilecek. Bölgedeki binalar da aslına uygun restore edilecek.


Hürriyet gazetesinin haberine göre, Taksim Topçu Kışlası oturum alanı, Cumhuriyet Caddesi tarafında 153, Tak-i Zafer Caddesi tarafında 188, Metehan Caddesi tarafında 152, Asker Ocağı Caddesi tarafında ise 189 metre olacak. Yeşil alan dahil olmak üzere 28 bin 900 metrekarelik bir alanı bulunan kışla 3 katlı projelendirilecek.

TAKSİM TOPÇU KIŞLASI GERİ GELİYOR
Taksim Topçu Kışlası 1806’da III’üncü Selim döneminde inşa edilip, 1939’da İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar tarafından yıktırılmıştı. Rus-Hint tarzı karışımı kışla, kültür merkezi ve sanat galerisi olarak hizmet verecek. Kışlanın, yıkılmadan önce içinde futbol maçları yapılan ve İnönü Stadı yapıldıktan sonra, Taksim Gezi Parkı olarak düzenlenen bahçesi yeşil alan olarak korunacak. Yeşil alanın altında ise birkaç katlı otopark yer alacak."MEYDAN KEYFİ YAŞATACAĞIZ"
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Kışlası’nın zemin katındaki kafeler ve dışarıya konulan masa düzeniyle oluşacak yeni yapı çerçevesinde, bugün sadece bir geçiş güzergahı olarak kullanılan Taksim Meydanı’na işlev kazandırıp, İstanbullular’a “meydan keyfi” yaşatacaklarını söyledi.
kaynak:  habertürk.com

Top Ad 728x90